Kredinin Onay Alması İçin Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Kredi notu, her bankanın ortak olarak oluşturduğu ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından sağlanan bir puanlama sistemidir. 0-1900 arasında oluşan bu rakam kişilerin kredi çekme ihtimallerini ve ne kadar kredi çekebileceklerini belirleyen önemli bir faktördür. Kişi herhangi bir bankadan kredi başvurusunda bulunduğu zaman ilk olarak kredi notuna bakılır, ondan sonra diğer faktörlerde gözden geçirilerek kredi talebi sonuca bağlanır.

Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Ne Kadar Olmalıdır?

Kredi çekebilmek için sahip olmanız gereken puan, minimum 699‘dür. 699 puanın altında iseniz kredi almanız pek kolay olmayacaktır, hatta çoğu durumda mümkün olmayacaktır. Ortalama bir kredi başvurusu için, 1000-1200 puan aralığında bulunmanız yeterli olacaktır. 700-1099 puan aralığı da kredi kullanımı için oldukça uygundur.

Fakat bu puan aralığında iseniz banka sizi riskli göreceğinden ipotek veya kefil talep edebilir, eğer sağlam bir kefil veya ipotek edecek bir malınız var ise kolaylıkla kredi alabilirsiniz. 1100-1499 puan aralığında herhangi bir kefil veya ipoteğe ihtiyaç duymadan kolaylıkla kredi kullanabilirsiniz. 1499-1900 puan aralığında ise, herhangi bir problem bulunmuyorsa kesin olarak ve yüksek miktarlarda kredi kullanabilirsiniz.

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notunun düşmesinin en önemli sebeplerinden birisi geciktirilen ödemelerdir. Zamanında ve yetersiz şekilde yapılan ödemeler, hatta hiç yapılmayan ödemeler kredi notunuzda düşü olmasına sebep olur ve eğer ödemeleri belirli bir süreden sonra yapmamaya devam ederseniz adınız muhtemelen kara listeye alınır ve kredi notunuz ne kadar yüksek olursa olsun kredi alamaz hale gelirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunu yükseltmek için yapılabilecek şeylerin başında ödemeleri düzenli şekilde yapmak gelir. Eğer düzenli şekilde taksitlerinizi ve kredilerinizi ödemiyor iseniz puanınız düşecektir. Ödemeleriniz düzenli hale getirdikten sonra yapabilecekleriniz; Nakit yerine kredi kartı kullanımını artırmak ve Faturalarınıza, kredi kartınızdan otomatik ödeme talimatı vermeniz olacaktır.

Eğer düzenli şekilde ödemelerinizi yapar ve kredi kartı kullanım sıklığınızı artırırsanız, kredi notunuz zaman içinde yükselecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir