Kredi Notu Yükseltmek

Kredi notu bankalar tarafından ortaklaşa olarak belirlenen ve şahsa özel olan bir puanlama sistemidir. Bu puanlama sistemine göre çekebileceğiniz kredi miktarı ve kredi çekme olasılığınız belirlenir. 0-1900 arasında verilen değere göre, oluşturulan kredi puanı Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından saklanır ve bankalar ile paylaşılır.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim

Kredi notunuzu öğrenmek için herhangi bir banka şubesini veya Findeks uygulamasını kullanabilirsiniz. Herhangi bir banka şubesine giderek sıra numarası aldıktan sonra, sıra size gelince görevliden kredi notunuzu sorgulamasını talep edebilir ve kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi notunuzu Findeks aracılığı ile de öğrenmeniz mümkündür, fakat Findesk’i kullanmak için 8 TL gibi bir rakam ödemeniz gerekmektedir. Gerekli ücreti ödedikten sonra, sisteme kendi şahsi bilgileriniz ile giriş yapabilir, kredi notunuzu ve bankalar ile olan geçmişinizi görüntüleyebilirsiniz.

Kredi Notu Neden Düşer

Kredi notunun düşmesinin başlıca sebeplerinden birisi yapılmayan/yapılamayan veya geciktirilen ödemelerdir. Kredi taksiti veya kredi ödemesini geciktirmeniz durumunda bir süre sonra kredi notunuzda düşüş yaşanır ve bu siz ödemeleri düzenli hale getirene kadar devam eder. Kredi kartınızı nadir şekilde kullanmanız da kredi notunuzda düşüşe sebebiyet verebilir.

Kredi Notunu Yükseltmek İçin

Kredi notunuz düşmüş veya zaman içerisinde düşüyor ise, ilk olarak sorunun kaynağını bulmalı ve onu çözmelisiniz. İkinci etapta başka şeyler yaparak da puanınızı artırabilirsiniz. Kredi notundaki düşüşlerin ana sebepleri genelde ödeme kaynaklıdır. Eğer sizde ödemeleriniz ile alakalı sıkıntı yaşıyor iseniz ilk olarak bu sorunu çözmelisiniz. Bunun için ödemeleriniz tam zamanında ve eksiksiz bir şekilde yapmalı ve ödemelerinizi aksatmamalısınız.

Ödeme ile alakalı sorunu hallettikten sonra puanınızı biraz daha artırabileceğiniz uygulamaları deneyebilirsiniz. Bu uygulamalar; nakit yerine kredi kartı kullanım sıklığını artırmak, faturalara kredi kartı üzerinden aylık olarak otomatik ödeme talimatı vermek gibi ve düşük miktarlarda kredi kullanmak gibi uygulamalardır. Bunları yaptığınız süre zarfınca kredi notunuz artacak ve herhangi bir sorun olmadığı sürece tekrar düşmeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir