Kredi Borcu Yapılandırması

İnsanlar zaman zaman maddi açıdan sıkıntılı ve zorlu süreçler geçirir. Bu zaman dilimlerinde başkalarından destek görmediklerinde, bankalardan çektikleri kredilerle bu süreci atlatmaya çalışırlar. İhtiyaçları kadar miktarı bankalardan tahsil eden kişiler pek tabi bu borçlarını anlaşılan zaman dilimlerinde belirlenen miktarlarda öderler. İhtiyaç anında çekilen bu kredilerin ödemesi bazen borçluların karşısına yeni sorunlar olarak çıkar.

Banka ile borç alımında her ne kadar anlaşılsa da ödeme noktasındaki bu sorunlar iki tarafı da rahatsız eder. Bunun önüne geçmek için ödeme koşulları uygun ve rahatlatıcı olmalıdır. Tüm bunlara olumlu yöndeki çabalara rağmen borçlu kredi borcunu ödemekte problem yaşayabilir. İşte bu sorunlarla uğraşmak istemeyen bankalar bunlara uygun çözüm yolları üretmiştir. Yapılandırma da bu çözüm yollarının başında gelir.

Bankalara karşı bu borçlarını ödeyemeyen kişiler borçların ödenme şartlarında iyileştirme teklifinde bulunurlar. Bankalarda uygun şartlar oluştuğunda bu iyileştirmeleri gerçekleştirirler.

Kredi Borcu Nasıl Yapılandırılır?

Kredi yapılandırması borçların ödeme vadelerini uzatıp, bunların taksitlerinde indirimler yaparak ödeme koşullarını iyileştirmektir. Veya farklı ödeme yollarını aramaktır. Eğer ödeyemediğiniz kredi borçlarınız varsa kredi borcu aldığınız bankanın en yakın şubesine giderek veya bankanın müşteri hizmetlerini arayarak isteğiniz doğrultusunda beyan vermeniz gerekir. Müşteri hizmetleri kredi borcunuzun yapılandırılabileceği konusunda gerekli bilgiyi verir.

Yapılandırılma işlemi uygulanabiliyorsa borcun alındığı zamanki faiz oranları ile şimdiki yani güncel faiz oranları karşılaştırılarak uygun ödeme yolunda rapor hazırlanır. Pek tabi güncel faiz oranları ile aylık taksit tutarınız daha düşük olacaksa banka tarafından yapılandırma teklifi verilir.

İhtiyaç Kredisi Yapılandırılır mı?

İhtiyaç kredileri 90 gün içinde ödenmediği taktirde banka yasal yollara başvurur. Çekilen kredinin 90 gün ödemesi geciktirildiğinde banka yasal yollara başvurur ama bundan önce borcunuzun yapılandırması oluyorsa banka bir teklifle gelir. Kredi borcu olan kişi borcu ödememekte ve bankanın yapılandırma tekliflerini kabul etmezse avukatlık olur. Pek tabi insanlar avukatlık olmak yerine bankanın önerdiği cazip ve uygun ödeme koşullarını kabul etmenin daha yapılabilir olduğunu bilirler.

4 Yorum - “Kredi Borcu Yapılandırması

  1. Ben ihtiyac kredisi çektim ..ama şimdi bu krediyi ödemekte zorlanıyor um..bir yıl oldu cekeli çalışıyordum virüsten dolayı çalışmaz oldum kredinin tekrar yapılandırılmasını istiyyorum emekliyim

  2. Emekliyim 1858₺maasim var maaşımı PTT den alıyorum aylık 1746₺kreditaksdi ödüyorum borç kapatma kredisi kullanmak istiyorum olabilirmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir