Bankaların Güncel İhtiyaç Kredisi Koşulları

Kredi başvurusu yaparken kredinin koşullarına dikkat edilmesi gerekiyor. Buda ihtiyaç kredisi başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasını önler. İhtiyaç kredisine başvuru yapabilmek için ilk önce 18 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor. Aksi takdirde başvurunuz onaylanmaz. Bu adımdan sonra gelir belgesini sunmanız gerekiyor ya da maaş bordrosunu. Eğer iş yeri sahibiyseniz vergi levhanızla da başvuru yapabilirsiniz.

Aranan bir diğer şart ise aynı iş yerinde en az 3 aydır çalışıyor olmak gerektiği. Bazı bankalarda bu şart 6 ay olarak değişebiliyor. İhtiyaç kredilerinin vadesinin en fazla 60 ay olduğu da biliniyor. Kredi taksitleriniz ise aylık gelirinizin yarısını geçmiyor.

İhtiyaç Kredisi Başvurusunda İstenilen Belgeler

Kimlik belgeniz yada pasaportunuz, ikametgah adresini gösteren belge, gelir belgesi, maaş bordrosu yada vergi levhası bankaya ihtiyaç kredisi başvurusu yaparken sunulması gereken belgelerdir. Kira geliriniz ile krediye başvuruda bulunmak istiyorsanız da tapunuzla bankaya başvuruda bulunabiliyorsunuz. Bazı bankalar başvuru sırasında kefilde isteyebiliyor.

İhtiyaç Kredisi Başvurusu Neden Onaylanmaz?

İhtiyaç kredisi hemen hemen herkesin nakit paraya ihtiyaç duyduğunda başvuruda bulunduğu kredi türüdür diyebiliriz. İnternetten yaptığınız başvurunuz onaylanmadığı takdirde 21 gün sonra tekrar başvuruda bulunabiliyorsunuz. Kredi notunuz yeterli olmadığı takdirde krediniz olumsuz sonuçlanacaktır. Kredilerinizin ödemesini düzenli yaparak kredi notunuzu yükseltebiliyorsunuz.

İhtiyaç Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Çekebileceğiniz İhtiyaç kredisi, aylık gelir miktarı dikkate alınarak hesaplanıyor. Taksitlendirilmesi ise 60 ayı geçmiyor. İstenilse dahi 60 aydan fazla taksitlendirme yapılamıyor. Ödemesi ise gelirinizin yarısını geçmeyecek şekilde yapıyorsunuz. Bunun sebebi de kişinin bütçesini kötü yönde etkilememek diyebiliriz. İhtiyaç kredisinden çekilebilecek en fazla tutar 50.000 TL’dir. Ayrıca faiz oranlarını da Merkez Bankası belirliyor. Bu yüzden faiz oranları bellidir. Yani bazı kredilerde olduğu gibi farklılıklar yaşanmaz. Ayrıca bireysel ihtiyaç kredisi başvurusu yaparken dosya masrafının da kredi tutarının binde 5’i olduğu biliniyor. Bazı bankalarda dosya masrafı alınmıyor. Buda bankanın kendi inisiyatifine kalmış bir durum.

İhtiyaç Kredisi Masrafları Nelerdir?

Bankalar krediyi geri ödemenizde bazı masraflar istiyorlar. Bu masraflar; dosya masrafı ve hayat sigortasıdır. Bu masraflar her kredide alınmıyor her bankada bu masrafları almıyor. Daha öncede belirttiğimiz gibi tamamen bankanın inisiyatifine kalmış diyebiliriz.

2 Yorum - “Bankaların Güncel İhtiyaç Kredisi Koşulları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir